Poznajte príznaky cievnej mozgovej príhody

Až 15 miliónov ľudí ročne na celom svet nejakým spôsobom zasiahne cievna mozgová príhoda. Podľa posledných dostupných údajov z roku 2017 zaznamenal Register cievnych mozgových príhod na Slovensku 11 556 prípadov. Cievna mozgová príhoda si nevyberá. Už dávno nepredstavuje riziko len pre staršie ročníky. Pritom veľa ľudí ani presne nevie, ako sa prejavuje. Porucha reči, ochrnutie končatín a pokles kútiku sú prejavy, pri ktorých neváhajte a okamžite volajte 155! Môžete tak zachrániť život sebe, alebo svojim blízkym.

Ocenili odbornosť aj ľudskosť. Pacienti vyzdvihli výnimočných lekárov a sestry

Desiatku ocenených lekárov a sestier nominovali jednotlivé pacientské organizácie. Vyhlasovanie ocenenia prebehne v piatok 23. novembra počas Druhej celoslovenskej pacientskej konferencie AOPP.

https://primar.sme.sk/c/20965575/ocenili-odbornost-aj-ludskost-pacienti-vyzdvih…
Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia a môže to byť invalidizujúce ochorenie s komplikáciami ohrozujúcimi život. Jej výskyt v Európe aj na Slovensku stále rastie.

http://www.facebook.com/165276960239012_1591938427572851
ZDRAVIE: Počet prípadov fibrilácie predsiení srdca v Európe rastie

Počet chorých sa v Európe podľa odborníkov do roku 2030 pravdepodobne zvýši až o 70 percent.

http://www.behame.sk/ostatne/zdravie-pocet-pripadov-fibrilacie-predsieni-srdca-…
G. Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Bratislava 20. novembra (TASR) – Lekári upozorňujú na výrazne stúpajúci trend ochorenia fibrilácie predsiení. Vyplýva to z novej správy Asociácie fibrilácie predsiení vydanej pri príležitosti svetového týždňa povedomia o tejto chorobe. Podľa nej patrí fibrilácia predsiení medzi najvýraznejšie zdravotné problémy sveta.

https://www.24hod.sk/g-kaliska-fibrilacia-predsieni-je-liecitelna-ak-sa-odhali-…
Počet ľudí s fibriláciou predsiení rastie

Zvýšiť povedomie o fibrilácii predsiení, jej vplyve na pacientov, ale aj na zdravotné systémy v Európe, má za cieľ Svetový týždeň povedomia o fibrilácii predsiení. Stane sa porucha srdcového rytmu novou epidémiou Európy?

https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2018_11/Pocet_ludi_s_fibrilaci…
Aritmia spôsobuje vážne zdravotné problémy
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12993/172569#2031
G. Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Bratislava 20. novembra (TASR) – Lekári upozorňujú na výrazne stúpajúci trend ochorenia fibrilácie predsiení. Vyplýva to z novej správy Asociácie fibrilácie predsiení vydanej pri príležitosti svetového týždňa povedomia o tejto chorobe. 

http://www.teraz.sk/slovensko/g-kaliska-fibrilacia-predsieni-je-l/362394-clanok…
Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Lekári upozorňujú na výrazne stúpajúci trend ochorenia fibrilácie predsiení. Vyplýva to z novej správy Asociácie fibrilácie predsiení vydanej pri príležitosti svetového týždňa povedomia o tejto chorobe.

https://www.info.sk/sprava/150872/kaliska-fibrilacia-predsieni-je-liecitelna-ak…
G. Kaliská: Fibrilácia predsiení je liečiteľná, ak sa odhalí včas

Fibrilácia predsiení je najčastejšia srdcová arytmia a môže to byť invalidizujúce ochorenie s komplikáciami ohrozujúcimi život.

http://www.teraz.sk/najnovsie/g-kaliska-fibrilacia-predsieni-je-l/362394-clanok…
Kampaň o cievnej mozgovej mŕtvici

Cieľom kampane je upozorniť verejnosť na príznaky cievnej mozgovej mŕtvice. Toto ochorenia ročne postihne viac ako 11 tis. Slovákov a nevyhýba sa ani mladým ľudom okolo 30 roku života.

https://strategie.hnonline.sk/marketing/1809239-kampan-sekunda-pre-zivot-edukuj…
Nové usmernenie o iktových centrách čaká na podpis ministerky

Neurológovia upozorňujú na nárast počtu mladých pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou.

Rozhovory s doktorkami MUDr. Ivetou Valachovičovou a MUDr. Silviou Uhlárovou
Mozgová príhoda: Rozhodujúci je čas

Limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 8 hodín od prvých príznakov.

Kýchol som a omdlel

Za jeden deň postihne mŕtvica až štrnásť Slovákov. Ide doslova o sekundy, čas pri tomto ochorení zohráva najdôležitejšiu úlohu. Známeho slovenského herca Mariána Slováka (69) pred piatimi rokmi zachránila rýchla reakcia jeho manželky, herečky Evy Matejkovej.

VIDEO: Pri cievnej mozgovej príhode ide o čas,postihuje tisíce Slovákov

"Čas hrá dôležitú úlohu," povedal na tlačovej konferencii Matej Polák, prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby (AZZS). Záchranku treba podľa neho volať, ak má človek náhly problém s poruchou reči, klesne mu ústny kútik či mu ochrnú končatiny na jednej strane tela. Za príznaky možno považovať aj poruchu zraku, dvojité videnie alebo problém s prehĺtaním.

www.teraz.sk – celý článok
Pri cievnej mozgovej príhode ide o čas, postihuje tisíce Slovákov

Ak je akútna liečba totiž podaná včas, pacient sa vyhne stredne ťažkým až závažným následkom, mnohí pre podcenenie príznakov ostali po prekonaní choroby pripútaní na lôžko.

www.dobrenoviny.sk – Celý článok
VIDEO: Pri cievnej mozgovej príhode ide o čas,postihuje tisíce Slovákov

Každý desiaty Slovák v priemere zomiera na cievnu mozgovú príhodu. Toto závažné ochorenie ročne postihuje 11.000 ľudí v SR. Netýka sa to iba starších ľudí, mozgová mŕtvica trápi čoraz častejšie i mladšie ročníky.

www.24hod.sk – Celý článok
Pri cievnej mozgovej príhode ide o čas, ročne postihuje tisíce Slovákov

Odborníci upozorňujú, že príznaky treba rýchlo odhaliť a privolať si záchranku. Ak je akútna liečba totiž podaná včas, pacient sa vyhne stredne ťažkým až závažným následkom, mnohí pre podcenenie príznakov ostali po prekonaní choroby pripútaní na lôžko.

www.lekari.sk – Celý článok
Neurológovia upozorňujú na nárast mladých pacientov s náhlou cievnou mozgovou príhodou

Cievna mozgová príhoda (CMP) postihne ročne až 11-tisíc Slovákov. Edukáciou verejnosti sa podarilo zvýšiť počet pacientov, ktorí včas rozpoznali príznaky tohto ochorenia a vyhľadali prvú pomoc.

www.mediweb.hnonline.sk – Celý článok
Hrôza, ktorá si berie viac životov než infarkt: Túto diagnózu pozná každý desiaty Slovák

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Dnes už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku.

www.topky.sk – Celý článok
Mozgová príhoda zabíja viac ľudí ako infarkt

Na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda. Vzdelávaním verejnosti sa podarilo zvýšiť počet pacientov, ktorí včas rozpoznali príznaky toho závažného ochorenia a vyhľadali prvú pomoc. Aj vďaka tomu bolo v minulom roku liečených 1 670 pacientov, čo je o 410 pacientov viac ako v roku 2016.

www.zdravie.pravda.sk – Celý článok
Manažment pacientov s mozgovou mŕtvicou je nevyhnutné optimalizovať

Už rok beží na Slovensku kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o cievnej mozgovej príhode. Pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci s neurológmi a Asociáciou záchrannej zdravotnej služby však okrem informačnej kampane chce zmeniť aj systém manažmentu pacientov s cievnou mozgovou mŕtvicou tak, aby mal každý pacient rovnakú šancu na liečbu v čo najkratšom čase, bez ohľadu na to, kedy a kde ho mŕtvica postihne. 

www.lenprezdravie.sk – Celý článok
Hneď volajte sanitku. Mozgová mŕtvica spustí odpočítavanie

Ak na sebe alebo druhej osobe zachytíte niektorý z najčastejších prejavov mozgovej mŕtvice, nečakajte. Okamžite volajte záchrannú službu na čísle 155. Príznaky totiž spustili odpočítavanie, ktoré rozhoduje nie len o prežití, ale aj trvalých následkoch mŕtvice.

www.primar.sme.sk – Celý článok
Nedarí sa vám prehĺtať? S liečbou pomôže logopéd

Dožuli ste, chcete kúsok potravy prehltnúť, ale ona nechce cez hrdlo prejsť? Ak máte angínu, je tento stav prirodzený. Pokiaľ problémy s prehĺtaním vznikli len tak, potrebujete okamžité vyšetrenie a možno aj logopéda.

www.pluska.sk – Celý článok
VIDEO: Unikátna operácia zabráni mŕtvici

Zúžená mozgová tepna patrí medzi najčastejšie príčiny cievnej mozgovej príhody. Prví piati Slováci už podstúpili unikátny zákrok, aby ju predbehli.

www.pluska.sk – Celý článok
Zúženú mozgovú tepnu začali v Bratislave operovať modernejšie a bezpečnejšie ako doteraz

Operácie trvajú kratšie ako predtým, špeciálna zdravotnícka pomôcka, ktorú na to lekári používajú, je hradená zdravotnými poisťovňami.

www.science.hnonline.sk – Celý článok
Prežil cievnu porážku, teraz pomáha druhým: rozhovor s Richardom Fidesom

Pán Richard Fides sa rozhodol konať po tom, čo aj on zažil mozgovú porážku a založil pacientsku organizáciu Sekunda pre život. Jej úlohou je zvyšovať povedomie o tomto ochorení.

www.zdravie.sk – celý článok
Správy RTVS

Náhla cievna mozgová príhoda môže postihnúť každého kdekoľvek a kedykoľvek. Prekonal ju aj herec Marián Slovák.

www.rtvs.sk – správy
Mozgová mŕtvica si vyberá stále mladších ľudí

Bez krvi, a teda aj bez kyslíka, vydržia mozgové bunky približne len 5 minút, potom začínajú odumierať.

Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro!

Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich. Slováci totiž nepoznajú príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro.

Portrét Ivana Vuleva

Ivan Vulev - primár a prednosta Kliniky diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH, ktorý operoval viac ako 12 tisíc pacientov.

www.ta3.com – Celá relácia
Primladý mozog na mŕtvicu?

V ten deň sa cítila zvláštne. Silvia nemala ani štyridsať, keď sa jej z ničoho nič upchala cieva v mozgu.

Strach ju budí zo sna

Keď ju viezli do nemocnice, lekárovi v sanitke povedala: Nebojím sa zomrieť, lebo viem, že o deti bude postarané. Silvia Gronesová(40), ktorá prežila štyri cievne mozgové príhody, to však dnes vidí inak.

Mozgové príhody?

Cievna mozgová príhoda postihne ročne na Slovensku až 17–tisíc ľudí. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich. Slováci totiž nepoznajú príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro. Pri cievnej mozgovej príhode pritom rozhoduje čas.

Čo je mŕtvica?

Cievna mozgová príhoda (mozgová mŕtvica, porážka či iktus) je jedným z najväčších zabijakov súčasnosti. Vo svete je treťou najčastejšou príčinou úmrtia. Dochádza k nej pri prerušení toku krvi do niektorej časti mozgu.

Na čo si dať pozor!

Ak máte pocit, že s dotyčným človekom nie je niečo v poriadku, vyzvite ho, aby sa usmial alebo vyceril zuby. Ak sa jedna strana nehýbe a tvár sa zdá byť asymetrická, zavolajte okamžite 155!

Ako rozpoznať príznaky a čo robiť

Mozgová príhoda sa prejavuje náhlou strnulosťou alebo ochabnutosťou tváre, ruky, nohy, najmä, ak k nej dochádza iba na jednej strane tela.

Ako sa stravovať po mŕtvici

Správna výživa prispieva k prevencii mŕtvice i iných ochorení. Strava po mŕtvici by mala byť predovšetkým vyvážená. Bezprostredne po príhode je pre dobrú a rýchlu regeneráciu organizmu nutný dostatočný príjem bielkovín a vitamínov s antioxidačným účinkom.

Pohotovosť

Publicistická relácia so zameraním na zdravotnícke témy.

www.rtvs.sk – Celá relácia
Spustili kampaň Čas je mozog s cieľom zvýšiť povedomie o cievnej mozgovej príhode

Medzi príznaky patria slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči. Približne tretina prípadov sa končí úmrtím, ďalšia tretina pacientov sa stane invalidmi.

www.netky.sk – Celý článok
Ročne pribudne až 17 000 Slovákov s mozgovou príhodou, často prídu neskoro
Cieľom neurológov je zvýšiť počet ľudí s cievnou mozgovou príhodou zachytených včas z 11 na 20 percent.
www.zdravie.aktuality.sk – Celý článok
Začala kampaň s cieľom zvýšiť povedomie o cievnej mozgovej príhode

Pacientska organizácia Sekunda pre život a predstavitelia Cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti dnes predstavili kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o cievnej mozgovej príhode. Organizátori kampane taktiež vyzývajú na vytvorenie Národného programu prevencie proti cievnym príhodám.

www.vzdravotnictve.sk – Celý článok
Nevyberá si, môže kohokoľvek postihnúť: Cievna mozgová príhoda skúša i mladších!

Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku. Žiaľ, aj u nás v ostatnom období postihuje mladšie ročníky vo veku od 20 do 44 rokov.  Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí.

www.vysetrenie.zoznam.sk – Celý článok
Pri mozgovej príhode rozhoduje rýchlosť liečby

Na Slovensku každý rok pribudne až 17-tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Len jedenásť percent z nich dostane modernú liečbu.

www.spravy.pravda.sk – Celý článok
Každý desiaty Slovák zomiera na cievnu mozgovú príhodu. Napriek tomu, že účinná pomoc existuje

„Slováci nepoznajú prejavy cievnej príhody a pomoc si volajú neskoro. Pritom čas je v tomto prípade rozhodujúca veličina. Čím skôr sa obnoví prietok krvi v postihnutej cieve, tým väčšia je šanca, že dôjde u pacienta k obnove funkcie mozgu,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO

www.npz.sk – Celý článok
Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro. Pomôcť má kampaň Čas je mozog

S cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o cievnych mozgových príhodách začína na Slovensku kampaň Čas je mozog. Čas je rozhodujúca veličina.  Čas sa dá ušetriť na strane pacienta, ak privolá pomoc rýchlo a rovnako je možné získať cenné minúty aj optimalizáciou manažmentu pacienta v rámci jeho zdravotnej starostlivosti.

www.modernysvet.sk – Celý článok
Richardov úspešný život krátko po tridsiatke zasiahla mŕtvica: Mal šťastie, pomoc prišla včas

Richard (37) bol v roku 2010 hovorcom telefónneho operátora, mal malú dcéru a staval dom. Tesne po tridsiatke dostal mŕtvicu. Mal však šťastie. Pomoc prišla včas.

www.zivot.cas.sk – Celý článok
Mozgová mŕtvica patrí medzi najzávažnejšie ochorenia mozgu zhoršujúce ďalšiu kvalitu života

Postihuje hlavne populáciu stredného a vyššieho veku. Vo vyspelých krajinách predstavuje závažný, nielen medicínsky, ale aj sociálno-ekonomický problém. Patrí medzi tretiu najčastejšiu príčinu smrti a tiež medzi najčastejšiu príčinu predčasnej invalidizácie pacientov.

www.lekar.pluska.sk – Celý článok
Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro. Pomôcť má kampaň „Čas je mozog!“

Pri cievnej mozgovej príhode pritom rozhoduje čas. Limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 8 hodín od prvých príznakov. Čím skôr pacient zavolá pomoc, tým má lepšie šance na plnohodnotný život.

www.mamatata.sk – Celý článok
S cievnou príhodou prichádzame k lekárovi neskoro

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu. Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku.

www.egoodwill.sk – Celý článok
Slováci prichádzajú s cievnou príhodou k lekárovi neskoro. Pomôcť má kampaň „Čas je mozog!“

Na Slovensku ročne pribudne až 17 tisíc pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda. Napriek dostupnej liečbe je v akútnom štádiu zachytených len 11 % z nich. Slováci totiž nepoznajú príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro.

www.sls.sk – Celý článok